Forum Główne Gaudium

Ogłoszenie

Nowe forum GDM znajduje się pod adresem
http://gaudiumforum.cba.pl

#1 2011-04-30 22:15:54

 Kieran Prickskytt

Syn Nollaig'a

Skąd: Gaudia
Zarejestrowany: 2011-01-08
Posty: 362
Punktów :   
Klan: Kierans
Stanowisko: doradca Korina

Obrzędy ślubne w tradycji gaudyjskiej

Zgodnie z tradycją, małżeństwo w obrządku gaudyjskim zawierają mężczyzna i kobieta. Udzielają go sobie narzeczeni wzajemnie, przy obecności celebransa, którym jest Korin lub Arian klanu (tylko jeśli oboje narzeczeni pochodzą z jednego klanu). Miejsce zawarcia ślubu jest dowolne. Konieczne jest jednak kilka artefaktów – przede wszystkim piasek oraz miecz. Ponadto potrzebna jest najlepiej długa nieokorowana drewniana belka oraz welon, który winien przykryć obydwoje małżonków.
Cały obrzęd składa się z czterech części. Pierwszą jest rozmowa celebransa z narzeczonymi, która ma ukazać, że obydwoje chcą z własnej woli przyjąć drugiego jako małżonka. Po upewnieniu się celebrans zaprasza narzeczonych do „domu miłości”. Po przejściu symbolicznego progu tego domu stają się małżonkami i jako takich wita ich w nim celebrans informując jakie są ich obowiązki względem siebie. Kolejnym elementem, jest „błogosławieństwo”. Poprzez kolejne symbole celebrans udziela błogosławieństw młodej parze, która po każdym fragmencie potwierdza, że przyjmuje wymienione łaski i obowiązki zarazem. Na zakończenie celebrans czyni świadkami małżeństwa wszystkich obecnych i nakłada obowiązek wspierania „Nowego Domu”, czyli nowego małżeństwa. Obrzęd kończy się „przyłożeniem pieczęci związku” poprzez pocałunek pary młodej.


Krok po kroku:

Część 1 (Narzeczeni)
1.    Narzeczeni stają razem naprzeciw celebransa.
2.    Pomiędzy narzeczonymi a celebransem powinien znajdować się nieokorowany drewniany pal o długości co najmniej 1,5 metra, symbolizujący próg.
(W przypadku braku drewnianego pala może być inny długi przedmiot – sznur, łańcuch, w najgorszym przypadku symboliczną rolę progu może spełnić narysowana na podłożu linia.)
3.    Celebrans bada chęci zawarcia związku przez narzeczonych:
a)    pytanie do narzeczonej: „imię narzeczonej, czy chcesz bez żadnego przymusu wziąć za męża stojącego u Twego boku imię narzeczonego ?”
b)    narzeczona odpowiada „tak”, „nie”, „chcę” lub „nie chcę”.
c)    pytanie do narzeczonego: „imię narzeczonego, czy chcesz bez żadnego przymusu wziąć za żonę stojącą u Twego boku imię narzeczonej ?”
d)    narzeczony odpowiada: „tak”, „nie”, „chcę” lub „nie chcę”.
4.    W przypadku gdy przynajmniej jedno z narzeczonych odpowie „nie”, lub „nie chcę”, celebrans mówi: „Taka jest wola ludzka. Idźcie i miłujcie się”. Na tym kończy się obrzęd a zawarcie związku małżeńskiego nie następuje.
5.    Jeśli obydwoje narzeczeni wypowiadają słowa „tak” lub „chcę”, celebrans mówi: „Taka jest wola ludzka. Wejdźcie do domu miłości”.

Część 2 (Małżonkowie)
6.    Po zaproszeniu celebransa, narzeczeni przechodzą równocześnie przez symboliczny próg (drewniany pal). Kiedy znajdą się po tej samej stronie „progu” co celebrans, następuje ich przemiana w małżeństwo.
7.    Celebrans: „Witam was w Nowym Domu. Od wejścia do niego staliście się małżeństwem i winni jesteście sobie miłość, wierność i pokój. Dbajcie o siebie i słuchajcie się wzajemnie.”

Część 3 (Błogosławieństwo)
8.    Małżonkowie siadają, zaś celebrans kładzie na ich kolana nagi miecz (rękojeścią na kolanach męża). Małżonkowie kładą na nim ręce, aby nie spadł (ostrożnie, żeby się nie pokaleczyć).
9.    Celebrans: „Od dziś staliście się jednym mieczem o dwóch ostrzach. Jak on bądźcie nierozerwalni, silni jednością i razem zwalczajcie przeciwności losu”.
10.    Małżonkowie: „Niech tak będzie”
11.    Następnie celebrans nakrywa małżonków welonem (w wyjątkowych przypadkach może być jakiś inny duży fragment materiału, jednakże musi on przykryć co najmniej głowy i ramiona narzeczonych).
12.    Celebrans: „Od dziś staliście się jednym domem, który ma być ostoją spokoju, jedności i intymności. Niech wasze małżeństwo będzie waszym schronieniem i miejscem bezustannych rozmów”
13.    Małżonkowie: „Niech tak będzie”
14.    Celebrans posypuje piaskiem powoli głowy narzeczonych okryte welonem (tu nie można zastosować odstępstwa – piasek jest koniecznym elementem zawarcia ślubu).
15.    Celebrans: „Jak ten złoty piasek, dał oparcie Nollaig’owi i jego towarzyszom po wyjściu z morza, niech Wasze małżeństwo jest bezpieczne, opływa w bogactwo oraz liczne potomstwo”
16.    Małżonkowie: „Niech tak będzie”.

Część 4 (Zakończenie)
17.    Celebrans zdejmuje z młodej pary welon i odbiera miecz. Młoda para wstaje.
18.    Celebrans: „Oto Nowy Dom klanu nazwa klanu, którego członkami będą małżonkowie
(Jeśli oboje pochodzą z jednego klanu, pozostają w nim. Jeśli małżeństwo jest mieszane, żona staje się członkiem klanu męża.
Istnieje możliwość przejścia męża do klanu żony, jednak muszą uzyskać pierwej pisemną zgodę Ariana klanu męża i poinformować o tym celebransa przed obrzędami.)
19.    Celebrans do wszystkich obecnych: „Wszyscy, którzy tu jesteście w chwili obecnej staliście się świadkami zawarcia ślubu między imię małżonki a imię małżonka. Do was należy wspieranie Nowego Domu w jedności i miłości.”
20.    Celebrans do małżonków: „Przyłóżcie pieczęć na Waszym związku”.
21.   Młoda para całuje się.


(-) Kieran Prickskytt - syn Nollaig'a
♪ doradca Korina, zarządca Krajowego Centrum Wynalazczości
http://img18.imageshack.us/img18/3526/kieransuserbar.jpg

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.plzaproszenia-na-komunie-dla-chlopca.eu